Proponowane trasy rejsów po Mazurskim szlaku

Wakacje na jachcie to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu. To zapewne opinia wielu osób i wszystkich fanów jachtingu. Podróże wyczarterowanym jachtem są nie lada gratką dla zapaleńców, ale amatorzy także mogą wynieść z takiej przygody wiele niezapomnianych przeżyć. Aspekt spędzania czasu na wodzie budzi entuzjazm zwłaszcza w sytuacji, gdy są to wody mazurskich jezior. Które ze szlaków na Mazurach cieszą się największą popularnością?

Czym kierować się przy czarterowaniu jachtu?

Przy wyborze firmy czarterującej jachty, nie należy kierować się tylko ceną czarteru. Często niska cena czarteru jest adekwatna do jakości usługi, serwisu oraz stanu jachtu i jego wyposażenia. Najlepiej zdecydować się na firmę, która zapewnia serwis na szlaku i w razie kłopotów z silnikiem lub innym sprzętem, dostarczy na miejsce postoju nowy sprzęt.

Najpopularniejsze kierunki rejsów

Jezior w Polsce jest mnóstwo, ale do najpopularniejszych należą Wielkie Jeziora Mazurskie. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest unikalny na skalę europejską. Co roku na Mazury ściągają tłumy turystów, którzy decydują się na czarter jachtów, by przepłynąć jednym ze szlaków. Do najpopularniejszych należy Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Liczy sobie 111 kilometrów, a swój początek ma na jeziorze Brzozolasek, w okolicach miasta Pisz. Następnie wiedzie na północ, między innymi przez Jezioro Nidzkie, Jezioro Bełdany, Jezioro Mikołajskie, Jezioro Tałty, Kanały Szymoncki i Tałtowski, Jezioro Tałtowisko, Jezioro Szymońskie, Jezioro Boczne, kanał Kula, Niegocin i kanał w Węgorzewie. Równie popularny jest szlak żeglowny Giżycko-Mikołajki. Prowadzi on przez środkową część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na trasie znajduje się jezioro Niegocin oraz kilka mniejszych akwenów, połączonych ze sobą kanałami. Z jeziora Niegocin podziwiać można przepiękną panoramę Giżycka. Przez zachwycające tereny Mazur przebiega także malowniczo położony szlak Giżycko-Węgorzewo. Jego trasa biegnie przez północną część Wielkich Jezior Mazurskich, startując w Giżycku, nad jeziorem Niegocin. Płynąc Kanałem Giżyckim, przecina zachodnią część miasta, docierając do mostu obrotowego, który stanowi ciekawostkę techniczną w całym systemie żeglugowym. Po opuszczeniu kanału trasa biegnie przez łączący się ze sobą zespół jezior określany wspólnym mianem jeziora Mamry. Końcowy odcinek trasy prowadzi rzeką Węgorapą i Kanałem Węgorzewskim. Popularna jest także trasa wodna Mikołajki-Pisz, która prowadzi w kierunku południowo-wschodnim. Wiedzie przez największe jezioro Polski – Śniardwy oraz najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich – Kanał Jegliński.

Miłośnicy wypoczynku na wodzie znajdą na mazurskich szlakach coś dla siebie. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią trasę wodną, wyczarterować jacht i można oddawać się przyjemności żeglowania.