• Polski
  • English

Na co zwracać uwagę przy odbiorze czarterowanego jachtu?

Wiele osób czarterujących jacht nie przykłada większej wagi do sprawdzenia jego stanu przed wypłynięciem z portu. To spory błąd. Jeśli poprzedni czarterujący uszkodził jednostkę, a właściciel jachtu tego nie odnotował, wina może spaść na kolejnego najemcę. Dlatego tzw. check-in należy przeprowadzić rzetelnie, by obecne już braki w wyposażaniu lub nawet drobne usterki nie obciążały wynajmującego podczas check-out’u. Dokładnie sprawdzając jacht, nie tylko zadbamy o wakacyjny budżet, lecz przede wszystkim – o bezpieczeństwo własne i załogi. Lepiej poznamy też wynajmowaną łódź oraz jej wyposażenie.

Co sprawdzić?

Na przejęcie jachtu warto zarezerwować sobie co najmniej godzinę i dopiero po tym czasie zaprosić załogę i rozpocząć wnoszenie bagaży. Po zakończeniu formalności w porcie z bosmanem i zapoznaniu się z systemami znajdującymi się na jachcie należy wypełnić listę wyposażenia na protokole zdawczo-odbiorczym razem z obsługą Armatora/Operatora łodzi. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że jednostka nie ma żadnych uszkodzeń burt (powłok zewnętrznych łodzi) oraz nie brakuje żadnego odbijacza. Należy sprawdzić, czy słupki relingu nie są zgięte i nie są uszkodzone w miejscu łączenia z pokładem. Ocenia się też stan kotwicy, ożaglowania i olinowania. Okna jachtu nie powinny mieć żadnych pęknięć, zawiasy muszą działać płynnie. Warto zajrzeć do komory silnikowej i zęzy. Powinny być suche, ewentualnie z niewielką ilością wody. Sprawdza się również pracę silnika. Warto zapytać pracownika wypożyczalni, jakie jest zużycie paliwa, w razie, gdyby popsuł się wskaźnik oraz zapytać, gdzie znajduje się wlew paliwa, czystej wody oraz wasta tj. wejście do zbiornika wody szarej. Należy upewnić się, że silnik zaburtowy i oświetlenie są w pełni sprawne. Warto zapytać też, czy mamy zapasową butlę gazową i pełne zbiorniki wody pitnej (i gdzie znajduje się zawór ich przełączania). Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie działania toalet i prysznica. Przed czarterem jachtu należy w obecności pracownika wypożyczalni upewnić się, że umiemy korzystać z autopilota, a także zapytać o wszystkie inne kwestie, co do których mamy wątpliwości. Pamiętajmy, by sprawdzić ilość kamizelek ratunkowych, środki wzywania pomocy i wyposażenie nawigacyjne. Niektóre firmy podczas check-out’u sprawdzają nawet ilość naczyń i innych drobiazgów – nie wahajmy się więc sprawdzić pełnego wyposażenia, robiąc check-in.

Braki w wyposażeniu lub uszkodzenia

Jeśli podczas odbioru jachtu okaże się, że znaleźliśmy jakieś braki lub uszkodzenia, natychmiast zgłośmy je właścicielowi. Koniecznie zróbmy to w formie pisemnej, by nie dopuścić do ewentualnych niedomówień przy zwrocie jednostki. Dobrym pomysłem jest też zrobienie zdjęcia, które w razie nieuczciwości wynajmującego będzie dowodem na wypadek sporu. W Polsce nieuczciwych firm czarterujących jachty jest na szczęście coraz mniej. Jeśli jednak chcemy być absolutnie spokojni, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia kaucji.

Zamknij