Jakie uprawnienia są potrzebne do wynajęcia jachtu motorowego Futura 40?

Część osób spędzających wakacje na Mazurach z podziwem spogląda na jachty zacumowane w portach i marzy o spędzeniu wakacji z rodziną na wodzie. Niektórzy chętnie wynajęliby jacht na tydzień lub dwa, jednak uważają to za niemożliwe z powodu braku uprawnień. To błąd! Niektóre jednostki, takie jak oferowane przez nas łodzie Futura 40, można wynająć bez żadnych uprawnień. Jak to możliwe? Sprawdźmy!

Pływanie jachtem a przepisy prawa

Zgodnie z polskim prawem bez patentu żeglarskiego lub motorowodnego możliwe jest prowadzenie jachtu motorowego o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, którego prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h. Co ciekawe, wynajem jachtów motorowych, takich jak opisuje ustawa, bez uprawnień możliwy jest nie tylko w Polsce, ale i w Europie (np. w Hiszpanii czy Włoszech) oraz na świecie (np. na Karaibach czy w Tajlandii). Oferowane przez nas jachty Futura 40 idealnie wpisują się w pojęcie jachtu spacerowego, można więc poruszać się nimi bez uprawnień!

Czy sobie poradzę?

Czy bez zdobycia uprawnień przeciętna osoba poradzi sobie z prowadzeniem jachtu? Tak, Futura 40 całkowicie poddaje się osobie, która staje za sterami. Jednostka wyposażona jest w takie rozwiązania jak wzmocnione stery strumieniowe o mocy 5 KW na dziobie i rufie, dzięki czemu steruje się nią niezwykle łatwo i precyzyjnie (podczas pływania używa się klasycznego steru z płetwą, stery strumieniowe włącza się tylko do precyzyjnych manewrów np. przy cumowaniu). Osoby, które wynajmują jacht po raz pierwszy, szczególnie obawiają się manewrowania i cumowania w portach – wbrew pozorom Futura 40 szybko reaguje na ster, nie może tu być mowy o opóźnionej reakcji. Aby pływanie jachtem sprawiało jeszcze więcej przyjemności, na dachu łodzi znajduje się dodatkowe stanowisko sternika wraz z pilotem do sterów strumieniowych oraz kanapa dla całej załogi. Osoba wynajmująca jacht nie musi też martwić się o swoje umiejętności nawigacyjne. Na każdym naszym jachcie znajduje się ploter GPS Raymarine Element z dotykowym ekranem 7”, wbudowanym GPS-em oraz precyzyjną mapą Mazur. Podaje on dane takie jak głębokość, prędkość, ukształtowanie dna, temperaturę wody i wiele innych. Podczas wydania jachtu mamy również możliwość zadania wszystkich nurtujących nas pytań bosmanowi. Możemy również poćwiczyć wypływanie z portu lub manewry związane z cumowaniem. Z prowadzeniem wynajętego jachtu z pewnością poradzi sobie każdy!

Zamknij